de-Prečo nechudnete, aj keď nejete?

10.02.2023

Chcete schudnúť, ale stagnujete, aj keď ste výrazne obmedzili jedlo? Ako je to s tým príjmom - výdajom a deficitom, či surplusom v kalóriách?

Stačí, ak je rovnováha medzi príjmom a výdajom v rámci mesiaca

Základom zdravého fungovania organizmu je balans. Energia, ktorú prijmeme (príjem) v jedlách a nápojoch musí pokryť energiu potrebnú na fungovanie tela a aktivity, čiže celkovú spotrebovanú energiu (výdaj). Nemusí to byť stopercentné každý deň. To sa ani nedá.

Problematiku príjmu a výdaja, ako aj tajomstvo chudnutia lepšie pochopíme, ak ju prenesieme do sveta peňazí.

Počítajte s nami 1 deň:

Energia = peniaze

Denná výplata (denný príjem energie) = 1000 peňazí (aby sme nepoužili eurá, ani kilojouly, ani kalórie)

Réžia a účty na život na deň (čiže povinný výdaj energie na fungovanie orgánov, čo je bazálny metabolizmus plus energia na bežné aktivity) = 500 peňazí

...a teraz: ďalšie peniaze, ktoré míňame na šaty, kino, kabelku, stretnutie s kamarátmi, výlety = 800 peňazí denne (vydaná energia na nadpriemerné aktivity, akými sú fyzicky náročná práca, veľa chôdze, športové aktivity, stres...)

Zrejme vám neuniklo, že sme zarobili tisícku, ale minuli sme 1300. To znamená, že sme v dlhu - v deficite 300 peňazí. A takto si žijeme každý deň a každým dňom si navyšujeme svoj dlh. Kreditka nám zatiaľ pokryje luxusný život a nejaký čas nám prejde aj to, že neplatíme účty. V prenesenom význame to znamená, že cvičíme ďalej a máme naďalej veľký energetický výdaj, no začína nám výrazne chýbať energia na pokrytie základných funkcií tela.

Čo na to povie po čase naša banka? Naše telo?

Začne šetriť. Nedá nám ďalšie peniaze, ani úver. Bude vyžadovať splatenie dlhu. Aj s úrokmi.
Spomalia sa základné životné funkcie, aby prijatá energia vystačila na ich pokrytie, pretože sú nevyhnutné (opakujem, že je to predovšetkým bazálny metabolizmus a bežné denné aktivity). Keď voľačo zvýši, bude chcieť pokryť časť dlhov. Zastavme tento kolotoč skôr, ako prídu zdravotné problémy a oslabená imunita vpustí choroby.

Nuž, z tejto šlamastiky sa dostaneme už len tak, že začneme zarábať viac (zvýšime denný príjem energie - jedla) alebo začneme menej míňať na kabelky a výlety (znížime športové aktivity). A ak je náš dlh príliš veľký, musíme urobiť oba tieto kroky naraz. Prestať míňať a požiadať o zvýšenie platu - prestať na chvíľu športovať a začať normálne jesť.

Nezabúdajte, že v štádiu chudnutia nechceme byť ani dlho, a už vôbec nie naveky. To by sme nezniesli ani fyzicky, ani duševne, nehovoriac o adaptácii tela na stále prísnejšie podmienky.

A druhá vec, veľmi podstatná je, že naše chladničky sú, chvalabohu, takmer vždy plné. A príliš veľké a dlhodobé vytváranie dlhu ukončíme priamym skokom do jej stredu.


A nezabúdajte že s ADI-PEX pôjdu kilá dole ešte rýchlejšie :)