pl-Adipex Retard: účinky, užívanie a riziká

2024-03-12
Adipex retard
Adipex retard

V prvom rade je potrebné upozorniť, že Adipex Retard je liek, nie výživový doplnok. Tento liek musí byť podávaný len pod dohľadom lekára, pretože patrí medzi anorektiká. Hlavnou zložkou Adipexu je Fentermín v množstve 75 mg, ktorý pôsobí ako prostriedok na potlačenie chuti do jedla. Vedľa nej obsahuje tzv. pomocné zložky – žltý vosk, hydrogenovaný sójový a rastlinný olej, čiastočne hydrogenovaný sójový olej, želatína, 5% glycerol, sójový lecitín, sodná soľ propylparabénu a etylparabénu, 70% nekryštalizujúci sorbitol, oxid lyt. , oranžová a chinolínová žlť, metoxyacetofenón a homovanilín. Jeho užívanie však nie je bez rizík a vedľajších účinkov.

Lekári ho vo všeobecnosti predpisovali tým, ktorí mali ťažkosti s dodržiavaním diétnych plánov alebo tým, ktorí potrebujú dodatočnú motiváciu, aby zostali na správnej ceste.

Užívajú sa spravidla 4-8 týždňov, doba užívania však nesmie presiahnuť 3 mesiace. Okrem toho Adipex tiež pomáha zlepšiť hladinu energie, čím uľahčuje udržiavanie kroku s fyzickou aktivitou počas úsilia o zníženie hmotnosti.

Keby sa tak dalo schudnúť užitím zázračnej tabletky, ktorá vás zbaví nadmerného telesného tuku. Pravdepodobne by to bola jedna z najžiadanejších tabletiek na trhu. Niet sa však čomu čudovať. Ak sa pozrieme na štatistické údaje, približne 66 % dospelej populácie na Slovensku trápi nadváha. Bohužiaľ, takáto tabletka neexistuje a ak náhodou áno, má viac nežiadúcich vedľajších účinkov ako tých, ktoré vám pomôžu.

Z tohto dôvodu bol z trhu stiahnutý aj pomerne vyhľadávaný liek na lekársky predpis Adipex retard. V nasledujúcich riadkoch vás v krátkosti oboznámim nielen s jeho zložením, ale vám tiež ozrejmím hlavné dôvody zákazu jeho predaja v rámci Slovenskej republiky. A to najhlavnejšie, prezradím vám niekoľko efektívnych spôsobov, ako dosiahnuť želaný úbytok hmotnosti bez užívania liekov.

Adipex retard tabletky
Adipex retard tabletky

Ako funguje Fentermín?

Hoci presný spôsob, akým fentermín znižuje chuť do jedla, zostáva nejasný, predpokladá sa, že liek pôsobí zvýšením hladiny neurotransmiterov vo vašom mozgu. Keď sa hladina týchto chemických látok zvýši, váš pocit hladu sa zníži. Po čase sa však môže stať, že si na dávku vytvoríte toleranciu, takže už nebude pre vás účinná.

V USA patria lieky na báze fentermínu k tým najpredpisovanejším, pričom sa používajú na krátkodobú liečbu obezity už od roku 1959.

Pre koho bol určený?

Adipex retard podobne ako aj iné anorektiká bol primárne určený pre osoby s hodnotou BMI nad 30, u ktorých neboli za posledné 3 mesiace dosiahnuté želané výsledky iným nefarmakologickým spôsobom (diétou, cvičením). Rovnako však bol predpisovaný aj v prípadoch, kedy BMI bolo medzi 27-30, avšak daný jednotlivec mal pridružené aj iné ochorenie súvisiace s kardiovaskulárnou sústavou, prípadne cukrovku.

Prečo bol Adipex stiahnutý z lekární?

To, že na Slovensku patrí liek Adipex retard k tým zakázaným má za následok práve jeho hlavná zložka fentermín. Svojou chemickou štruktúrou sa podobá amfetamínu, vzhľadom na to jeho užívanie prináša so sebou zvýšené riziko vzniku závislosti. To bol zároveň aj jeden z dôvodov, pre ktorý už nie je dostupný, dokonca ani na lekársky predpis. Tým ďalším je zvyšujúce sa riziko srdcového zlyhania, tachykardie a krvného tlaku.

Mnohým ľuďom zhoršoval ich zdravotný stav a spôsoboval chudnutie za naozaj krátky čas, čo nie je pre ľudský organizmus dobré. Navyše je možné si na Adipex vytvoriť závislosť a dlhodobé užívanie sa spája aj s abstinenčnými príznakmi.

Okrem toho boli hlásené poruchy so spánkom, závraty, búšenie srdca, únava, podráždenosť, nevoľnosť či zvracanie. V niektorých prípadoch sa vyskytlo tiež zvýšenie krvného tlaku, metabolická acidóza, problémy so zrakom, kognitívne poruchy a hypokaliémia.

Tento produkt však prichádza s niektorými vedľajšími účinkami, ktoré je potrebné vziať do úvahy pred použitím na účely chudnutia:

 • zápcha
 • hnačka
 • nevoľnosť
 • únava
 • depresia
 • sexuálna dysfunkcia
 • zvracanie
 • sucho v ústach
 • slabosť
 • bolesti hlavy
 • porucha pozornosti
 • pľúcna hypertenzia
 • ťažkosti s dýchaním
 • alergická reakcia (svrbenie, začervenanie)
Nevoľnosť
Nevoľnosť

Vrátane spomínaných vedľajších účinkov sa po doužívaní častokrát dostaví jojo efekt, teda toľko, koľko ste schudli priberiete naspäť, dokonca v niektorých prípadoch aj viac.

Výhody

 • tlmí chuť do jedla
 • potláča pocit hladu
 • ľahko sa užíva (tabletky)

Nevýhody

 • je vydávaný iba na lekársky predpis
 • obsahuje chemické látky
 • neurýchľuje metabolizmus ani nepomáha spaľovať tuky a cukry
 • má veľa vedľajších účinkov
 • pri dlhodobom užívaní môže vzniknúť závislosť
 • po vysadení lieku môže pacient znovu pribrať (jojo efekt)
Nie je všetko zlato, čo sa trblieta. To isté platí o lieku Adipex Retard
Nie je všetko zlato, čo sa trblieta. To isté platí o lieku Adipex Retard

Skúsenosti užívateľov

O tom, že v súvislosti s nežiadúcimi účinkami skutočne neklamem svedčia aj mnohé negatívne skúsenosti užívateľov na diskusných fórach.

Zdroj: satanka1, modrykonik.sk/forum
Zdroj: satanka1, modrykonik.sk/forum
Zdroj: marfyy, modrykonik.sk/forum
Zdroj: marfyy, modrykonik.sk/forum
Zdroj: katuska19, modrykonik.sk/forum
Zdroj: katuska19, modrykonik.sk/forum

Efektívne spôsoby, ako schudnúť

Nehazardujte so svojim zdravým, dôverujte odborníkom a rešpektujte ich odporúčania. V súčasnosti je k dispozícii množstvo iných efektívnych spôsobov, ako schudnúť nadbytočné kilogramy a neohroziť tak svoje zdravie.

Lieky na chudnutie môžu užívať len ľudia, ktorým to predpísal ich lekár a po celý čas užívania sú pod dozorom. Ľudia, ktorí sa snažia schudnúť a sú inak zdravotne v poriadku, by sa mali v prvom rade zamerať na zmenu životného štýlu – vyvážená strava, jej správne množstvo a dostatok pohybu.

Pokiaľ chcete užívať doplnky výživy, ktoré podporia vaše chudnutie, tak jedine také, ktoré obsahujú čisto prírodné látky

Adipex Retard vs ADI-PEX

Adipex retard vs ADI-PEX
Adipex retard vs ADI-PEX

Výber doplnku na chudnutie môže byť ťažké rozhodnutie. Pre tých, ktorí hľadajú na trhu produkt, ktorý je účinný a zároveň bezpečný, to môže byť obzvlášť skľučujúce. Dve populárne možnosti sú Adipex Retard a ADI-PEX s prírodnými zložkami, ale ako sa navzájom spájajú? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Je alternatívny doplnok na reguláciu hmotnosti vyrobený s použitím prírodných zložiek. Tieto prírodné zložky spolupracujú, aby pomohli zvýšiť metabolizmus a potlačiť chuť do jedla bez nepríjemných vedľajších účinkov, ako sú tie, ktoré sú spojené s Adipex Retard. Prírodné zložky použité v tomto produkte sú navyše známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť zlepšiť celkové zdravie znížením zápalu v tele, ako aj detoxikáciou buniek od toxínov, ktoré môžu spomaľovať metabolizmus alebo spôsobovať nadúvanie či problémy so zadržiavaním vody.

Pokiaľ ide o výber medzi týmito dvoma produktmi na účely regulácie hmotnosti, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov vrátane účinnosti, bezpečnosti a potenciálnych vedľajších účinkov. Aj keď vám oba produkty môžu pomôcť efektívne schudnúť, ak sa používajú správne, jeden môže byť pre vás vhodnejší ako druhý v závislosti od toho, aké výsledky hľadáte a od vašich individuálnych zdravotných potrieb. Ak hľadáte úplne prírodnú alternatívu bez akýchkoľvek krutých vedľajších účinkov, potom môže byť ADI-PEX s prírodnými zložkami alternatívou číslo 1.

Zloženie ADI-PEXU

L-karnitín - životne dôležitá prirodzená živina, ktorá hrá zásadnú úlohu v energetickom metabolizme v tele. Teda, aj v metabolizme tukov. Prenáša mastné kyseliny do mitochondrií, energetických zdrojov v bunkách, ktoré ich premieňajú na energiu.

Zelený čaj - má mnoho účinkov, najmä antioxidačný. Podporuje spaľovanie tukov, chráni svalovú hmotu pred poškodením, posilňuje imunitný systém, poskytuje ochranu pred infekciami, znižuje riziko srdcových chorôb a hladinu cholesterolu.

Vitamín C - ovplyvňuje normálny priebeh biochemických reakcií v tele. Napríklad, detoxikačné procesy pečeni, tvorbu kolagénu, vstrebávanie železa či metabolizmus tukov. Zodpovedá aj za rast a obnovu tkanív, teda hojenie rán či jaziev.

Bezvodý kofeín - ide o spracovanú, dehydrovanú formu kofeínu. Keďže je mimoriadne účinný, stáva sa čoraz populárnejším doplnkom medzi športovcami a tými, ktorí majú špecifické ciele na chudnutie. Nachádza sa napríklad v kofeínových žuvačkách a energetických tyčinkách.

Čierne korenie - podporuje zdravý krvný obeh, pomáha pri trávení potravín a znižuje chuť na fajčenie.

Chróm Pikolinát - ide o prírodný suplement chrómu s posilneným účinkom, ktorý sa podieľa na metabolizme tukov, sacharidov a pomáha regulovať chuť do jedla. Vzniká spojením kyseliny pikolínovej a chrómu.

Paprika ročná - je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty.

Vitamín B3 - je známy aj ako niacin, je vodou rozpustný vitamín zo skupiny vitamínov B. Hrá dôležitú úlohu v metabolizme živín, vrátane sacharidov, bielkovín a tukov. Vitamín B3 je nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému a podporuje zdravú kožu, vlasy a nechty. Okrem toho pomáha udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi a podporuje normálnu funkciu tráviaceho systému.

ADI-PEX natural
ADI-PEX natural

Lieky na chudnutie, podobne ako je aj Adipex retard sú pre mnohých lákadlom, no netreba zabúdať na ich vedľajšie účinky. Preto, ak o nejakom podobnom aj uvažujete, navštívte najskôr svojho lekára a prekonzultujte s ním všetky možnosti, ktoré máte. Určite sa nesnažte zháňať Adipex retard a ďalšie podobné lieky na internete. Môžete veľmi ľahko prísť nielen o peniaze, ale i o zdravie. S ním by ste rozhodne nemali hazardovať.

Pokiaľ vás trápi iba pár kíl navyše, postačí drobná úprava jedálnička a zaradenie pohybových aktivít. Vysoká nadváha a obezita však znamená nielen obmedzenie v bežnom živote, ale aj zdravotné problémy.

Porovnanie bezpečnostného profilu
Porovnanie bezpečnostného profilu

ODPORÚČAME NÁŠ PRODUKT ADI-PEX

Použité zdroje