Proč nehubnete, i když nejíte?

26.04.2023

Chcete zhubnout, ale stagnujete, i když jste výrazně omezili jídlo? Jak je to s tím příjmem – výdejem a deficitem, či surplusem v kaloriích?

Stačí, pokud je rovnováha mezi příjmem a výdejem v rámci měsíce

Základem zdravého fungování organismu je balanc. Energie, kterou přijmeme (příjem) v jídlech a nápojích musí pokrýt energii potřebnou pro fungování těla a aktivity, čili celkovou spotřebovanou energii (výdej). Nemusí to být stoprocentní každý den. To se ani nedá.

Problematiku příjmu a výdeje, jakož i tajemství hubnutí lépe pochopíme, přeneseme-li ji do světa peněz.

Počítejte s námi 1 den:

Energie = peníze

Denní výplata (denní příjem energie) = 1000 peněz (abychom nepoužili eura, ani kilojouly, ani kalorie)

Režie a účty na život na den (tj. povinný výdej energie na fungování orgánů, což je bazální metabolismus plus energie na běžné aktivity) = 500 peněz

...a teď: další peníze, které utrácíme na šaty, kino, kabelku, setkání s kamarády, výlety = 800 peněz denně (vydaná energie na nadprůměrné aktivity, jakými jsou fyzicky náročná práce, hodně chůze, sportovní aktivity, stres...)

Zřejmě vám neuniklo, že jsme vydělali tisícovku, ale utratili jsme 1300. To znamená, že jsme v dluhu - v deficitu 300 peněz. A takto si žijeme každý den a každým dnem si navyšujeme svůj dluh. Kreditka nám zatím pokryje luxusní život a nějakou dobu nám přejde i to, že neplatíme účty. V přeneseném významu to znamená, že cvičíme dál a máme nadále velký energetický výdej, ale začíná nám výrazně chybět energie na pokrytí základních funkcí těla.

Co na to řekne po čase naše banka? Naše tělo?

Začne šetřit. Nedá nám další peníze, ani úvěr. Bude vyžadovat splacení dluhu. I s úroky.Zpomalí se základní životní funkce, aby přijatá energie vystačila na jejich pokrytí, protože jsou nezbytné (opakuji, že je to především bazální metabolismus a běžné denní aktivity). Když něco zvýší, bude chtít pokrýt část dluhů. Zastavme tento kolotoč dříve, než přijdou zdravotní problémy a oslabená imunita vpustí nemoci.

Inu, z této šlamastiky se dostaneme už jen tak, že začneme vydělávat více (zvýšíme denní příjem energie – jídla) nebo začneme méně utrácet na kabelky a výlety (snížíme sportovní aktivity). A pokud je náš dluh příliš velký, musíme učinit oba tyto kroky najednou. Přestat utrácet a požádat o zvýšení platu - přestat na chvíli sportovat a začít normálně jíst.

Nezapomínejte, že ve stadiu hubnutí nechceme být ani dlouho, a už vůbec ne navěky. To bychom nesnesli ani fyzicky, ani duševně, nemluvě o adaptaci těla na stále přísnější podmínky.

A druhá věc, velmi podstatná je, že naše chladničky jsou, chválabohu, téměř vždy plné. A příliš velké a dlouhodobé vytváření dluhu ukončíme přímým skokem do jejího středu.


A nezapomínejte že s ADI-PEX půjdou kila dolů ještě rychleji :)