Ako sa zdravo stravovať počas cestovania

08.02.2023

Cestovanie môže byť vzrušujúcim a príjemným zážitkom, ale môže byť aj výzvou, pokiaľ ide o udržiavanie zdravého stravovania. S nabitým programom a neznámym prostredím môže byť ľahké padnúť do pasce rýchleho občerstvenia alebo dopriať si vysokokalorické jedlá. S trochou plánovania a správnym prístupom sa však dá zdravo stravovať aj na cestách.

Prvým krokom k zdravému stravovaniu počas cestovania je plánovanie dopredu. Pred odchodom si preštudujte miestne reštaurácie a obchody s potravinami vo vašej destinácii. Hľadajte miesta, ktoré ponúkajú zdravé možnosti, ako sú šaláty, grilované kura alebo ryby a zelenina. Pomôže vám to vyhnúť sa reťazcom rýchleho občerstvenia a reštauráciám, ktoré podávajú vysokokalorické jedlá.

Ďalším tipom je zabaliť si vlastné občerstvenie. Mať po ruke zdravé občerstvenie môže pomôcť potlačiť hlad a zabrániť vám siahať po nezdravých možnostiach. Niektoré dobré možnosti zahŕňajú čerstvé ovocie, orechy a cestnú zmes. Ako občerstvenie si môžete pribaliť aj proteínové tyčinky, jogurt alebo hummus a zeleninu.

Keď jete vonku, hľadajte možnosti, ktoré sú grilované, dusené alebo pečené. Tieto spôsoby varenia sú zvyčajne zdravšie ako vyprážanie alebo restovanie. Vyhnite sa jedlám, ktoré sú obaľované alebo vyprážané. Pozor tiež na kalorické dresingy a omáčky. Namiesto toho sa rozhodnite pre olivový olej a ocot alebo citrónovú šťavu ako dresing.

Ďalším tipom je dávať pozor na veľkosť porcií. Reštaurácie často podávajú veľké porcie, čo môže viesť k prejedaniu. Zvážte zdieľanie jedla alebo si zoberte polovicu jedla so sebou. Okrem toho sa snažte jesť pomaly a dávajte pozor na signály vášho tela o plnosti.

Nakoniec sa snažte zostať hydratovaní pitím veľkého množstva vody. Pomôže vám to udržať si pocit sýtosti a zabrániť tomu, aby ste si dali nezdravé jedlá. Vyhnite sa sladeným nápojom a držte sa vody, čaju alebo kávy.

Záverom možno povedať, že cestovanie môže sťažiť udržiavanie zdravej výživy. Avšak plánovaním dopredu, balením vlastného občerstvenia, dbaním na veľkosť porcií a udržiavaním hydratácie si môžete počas cestovania vyberať zdravé jedlá. Nezabudnite si užiť cestu a nebuďte na seba príliš prísni, ak sa pošmyknete. Kľúčom je urobiť čo najlepšie rozhodnutia a vychutnať si zážitok.


A nezabúdajte že s ADI-PEX pôjdu kilá dole ešte rýchlejšie :)