hu-Ako správne porciovať jedlo

2023.02.27

Správna kontrola porcií je základným aspektom chudnutia, ak budete jesť správne množstvo jedla a budete vedieť, ako vyzerá veľkosť porcie, môžete lepšie riadiť príjem kalórií, schudnúť a dlhodobo si udržať zdravú váhu.

Jedným z najlepších spôsobov porciovania jedál je pomocou odmeriek, lyžíc a kuchynských váh. Tieto nástroje vám pomôžu porozumieť správnej veľkosti porcií rôznych potravín a pomôžu vám lepšie odmerať porcie. Môžete tiež použiť vizuálne podnety, ako je porovnanie porcie mäsa s veľkosťou balíčka kariet, porcie ryže s tenisovou loptičkou a porcie cestovín s päsťou.

Ďalším spôsobom porciovania jedál je použitie menších tanierov. Výskum ukázal, že ľudia jedia viac, keď používajú väčšie taniere, takže používaním menších tanierov môžete oklamať svoj mozog, aby si myslel, že jete viac, než v skutočnosti jete.

Porciovanie jedál zahŕňa aj zváženie rovnováhy medzi rôznymi skupinami potravín. Zdravé jedlo by malo obsahovať vyvážený pomer sacharidov, bielkovín a zdravých tukov a porciu zeleniny. Na dosiahnutie tejto rovnováhy môžete použiť tanierovú metódu, kedy je polovica taniera naplnená zeleninou, štvrtina bielkovinami a druhá štvrtina sacharidmi.

Stojí za zmienku, že porciovanie jedál neznamená zbavenie sa vychutnávania si jedla, ale je to o nájdení rovnováhy medzi ukojením hladu a neprejedaním sa a dbaním na to, čo konzumujete.

Záver

Na záver, správna kontrola porcií je základným aspektom chudnutia. Pochopením správnej veľkosti porcií a používaním odmeriek, lyžíc, kuchynských váh a vizuálnych podnetov môžete lepšie riadiť príjem kalórií a dosiahnuť zdravú váhu. Navyše, použitie menších tanierov a zváženie rovnováhy rôznych skupín potravín môže pomôcť vytvoriť zdravé jedlo a uľahčiť kontrolu porcií. Pamätajte si, že to nie je o deprivácii, je to o rovnováhe a uvedomení si potravín, ktoré konzumujete.

ODPORÚČAME NÁŠ PRODUKT ADI-PEX